4 934 odsłon

Kolorado i Waszyngton legalizują marihuanę

W trakcie glosowania nad wyborem prezydenta w kilku amerykańskich stanach odbyły się referenda dot. legalizacji marihuany. W Kolorado obywatele zagłosowali za „legalizacją marihuany do wykorzystania rekreacyjnego przez dorosłych”.

Rozwiązanie zaakceptowane przez wyborców Kolorado we wtorkową noc daje możliwość legalizacji marihuany do rekreacyjnego użycia przez dorosłych. Poprawka ta sprawia, że Kolorado jest pierwszym stanem, który kończy prohibicję marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Podobne głosowania dot. popularnej „trawki” odbyły się w Waszyngtonie, Massachusetts, Oregonie i Arkansas. Obywatele stanu Waszyngton zgodzili się na „spożycie w celach osobistych” narkotyku, mieszkańcy Massachusetts poparli projekt legalizacji marihuany w celach leczniczych, a dwa ostatnie stany odrzuciły podobne pomysły.

Legalizacja narkotyku tzw. Poprawka 64 ma na celu wprowadzenie takich samych regulacji wobec marihuany co wobec alkoholu. – Dzisiaj obywatele Kolorado przyznali nam rację. Nie będziemy mieli dłużej prawa, które kieruje ludzi w stronę alkoholu, a dorośli będą mogli wybrać w zamian marihuanę, jeśli tak będą woleli. I nasza społeczność będzie dzięki temu lepsza – można przeczytać na stronie organizacji, której działania doprowadziły do przeprowadzenia referendum.

Przeciwnikiem inicjatywy jest gubernator stanu John Hickenlooper, który ma 30 dnia na zatwierdzenie wyniku głosowania zanim stanie się ono oficjalnym prawem. – Wyborcy wypowiedzieli swoje zdanie i musimy je uszanować. To będzie złożony proces, ale mamy zamiar przezeń przebrnąć. Przestrzegam jednak, że według prawa federalnego marihuana nadal jest nielegalnym narkotykiem, więc nie ciszcie się za szybko – dodał gubernator.

Mimo, że Kolorado „zalegalizowało” marihuanę, cały proces potrwa kilka miesięcy, możliwe że nawet rok, zanim mieszkańcy Kolorado po 21 roku życia będą mogli cieszyć się legalną sprzedażą marihuany. Jednak część poprawki, która odnosi się do indywidualnych zachowań, będzie wprowadzona, gdy gubernator Hickenlooper potwierdzi wyniki głosowania.

Pierwszy raz mieszkańcy Kolorado głosowali za możliwością posiadania marihuany przez dorosłych w 2006 roku. Inicjatywa, która obecnie przeszła całkowicie reguluje system sprzedaży, który wyeliminuje nielegalny handel marihuaną, wygeneruje dochody w wysokości milionów dolarów na rok i pozwoli zaoszczędzić na procesach sądowych.

via: Huffington PostDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy

Polecamy: Bangla Wall