5 597 odsłon

Komisja odrzuciła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Komisja ustawodawcza uznała za niedopuszczalny projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidujący wprowadzenie wartości granicznych, do których posiadanie narkotyku nie byłoby karane, a także legalizujący uprawy na własny użytek.

Przedstawiony do zaopiniowania projekt został wniesiony przez grupę posłów Ruchu Palikota. Projekt zakłada, że ministrowie zdrowia i sprawiedliwości sporządzą tabelę określającą, co oznacza „niewielka ilość” danej substancji psychoaktywnej. – Są sytuacje, gdy odstępuje się od wymierzenia kary komuś, kto ma 2,5 grama, a zdarza się, że ktoś zostaje skazany na dwa lata w zawieszeniu za 0,25 grama tej samej substancji – mówił Michał Kabaciński.

Zastrzeżenia komisji wzbudził głównie zapis legalizujący – pod warunkiem konsultacji z lekarzem – uprawę konopi na własny użytek do celów medycznych. Zdaniem komisji mogłoby to oznaczać obejście konwencji ONZ dotyczącej zakazu wprowadzania narkotyków do obrotu.

Lekarz mógłby wystawić receptę, która otwierałaby drogę do uprawy konopi na własny użytek. Byłoby to nowe uprawnienie dla lekarzy, a nie byłaby to właściwie recepta, lecz jakiś akt administracyjny. Ta sprawa wymaga innej regulacji – powiedział przewodniczący komisji Wojciech Szarama. Dodał, że wątpliwości budzi, czy można precyzyjnie określić obszar zasiewu na własny użytek.

Kabaciński zapowiedział złożenie poprawionej wersji projektu nowelizacji, w którym kwestia uprawy na własny użytek zostanie zmodyfikowana lub całkowicie usunięta, a autorzy skupią się na dopuszczalnych wartościach granicznych posiadanych substancji.

Obecnie za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi do 3 lat więzienia. Zarazem, według ustawy, w wypadkach mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Gdyby udowodniono komuś posiadanie znacznej ilości narkotyków, groziłoby mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Według uchwalonej na początku kwietnia 2011 r. ustawy, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadki, gdy dana osoba ma nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem.

via: Wprost.plDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 11

 1. avatar
  inspektor

  Komuna padła lecz układy wciąż te same.

 2. avatar
  franczeska

  „ Nie Twoja wina wiem, że wolność Ci zabrano, poddano
  teletycznym zmianom z obawą że obudzisz nas z tą sprawą,
  że odsłonisz prawdę całą,
  że rozkochasz Polskę całą, choć, tu jesteś wciąż Cie mało
  bo Mary słodziutka jasno zieloniutka,
  łagodna w skutkach jej wrogiem jest wódka !! „

  – Alkoholu prawdziwy palacz nie nawidzi :) !!

 3. avatar
  mono

  pieprzeni egoisci

 4. avatar
  true

  polać piwo dla kolegi niżej…

 5. avatar
  ściema

  Te wychowane na wódzie zapite matoły nigdy nie rozwiążą racjonalnie tego problemu… wolą zamykać ludzi za znikome ilości ziela, a oni sami po cichutku kręcą milionowe wałki… i tych pacanów za to nikt nie zamknie. I to ma się nazywać wolny kraj?! To jest chory kraj, i mam mdłości codziennie rano jak wstaje i musze tyrać na te zakłamane i zapite mordy na czele z tym cwelem TUSKIEM

 6. avatar
  Smok Alot

  Dobrze że rozkminiają temat. Czekam na efekt ich rozkminy i rozkminiam kolejny, zakitrany standardowo szuwaks.

 7. avatar
  timi

  w polskim rządzie są same dzieci, w głowach tylko bimber nic poza tym … a na czele najgłupszy osioł – komorowski.

 8. avatar
  tomasz

  komisja jest smieszna jebane złodzieje

 9. avatar
  Bluberry

  Jebac biede!!

 10. avatar
  orzech

  to jest śmieszne państo [polska]

 11. avatar
  TuskMatole SkądBędzieszŚciągaćPornole

  Komuna

Polecamy: Bangla Wall