4 405 odsłon

Marihuany pomaga uśmierzyć ból towarzyszący fibromialgii

Co ósma osoba cierpiąca na fibromialgię twierdzi, że palenie marihuany pomaga uśmierzyć ból towarzyszący chorobie – wynika z raportu kanadyjskich naukowców, o którym informuje Reuters.

Fibromialgia jest przewlekłą chorobą reumatyczną tkanek miękkich, której towarzyszą rozległe bóle kostno-mięśniowe i zmęczenie. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacuje, że choroba ta dotyka około 2 proc. dorosłych osób.

Chorzy przyjmują często leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne i antydepresanty, jednak obecnie nie istnieją środki, które mogłyby wyeliminować fibromialgię – mówią badacze z Uniwersytetu McGill.

Naukowcy poddali analizie dane dotyczące 457 pacjentów, których skierowano na badania pod kątem fibromialgii. Chorobę potwierdzono u 302 osób.

Blisko 10 proc. badanych przyznało, że pali marihuanę, by zniwelować odczuwany ból, a 3 proc. uzyskało receptę na środek zawierający aktywny składnik konopi indyjskich.

Badacze nie byli jednak w stanie powiedzieć, ilu pacjentów zaczęło palić marihuanę przed wystąpieniem objawów fibromialgii. Zgodnie z danymi CDC, w jakimś momencie życia próbowało jej około 40 proc. amerykańskich dorosłych.

Nie jest to zachowanie rzadkie wśród osób cierpiących na choroby przewlekłe, dla których nie opracowano skutecznych metod leczenia – komentuje dr Igor Grant z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Dotychczasowe badania sugerowały już m.in., że marihuana może łagodzić przewlekły ból neuropatyczny i zmniejszać spastyczność mięśni przy stwardnieniu rozsianym.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 2

  1. avatar

    I just want to say I am all new to blogs and really enjoyed you’re web blog. Likely I’m want to bookmark your blog . You actually have really good writings. Bless you for sharing with us your web site.

  2. avatar
    Rueben Orrico

    I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

    http://www.yahoo.com

Polecamy: Bangla Wall