4 181 odsłon

Republika Palau: Światową stolicą palaczy konopi?

Republika Palau, niewielkie wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym, pobiło dwa rekordy. Obywatele tego kraju spożywają najwięcej marihuany na świecie, a także piją najwięcej piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca

Wyspiarskie państewko Palau na Oceanie Spokojnym to prawdziwy raj dla piwoszy i palaczy marihuany – tak przynajmniej wynika z najnowszych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i ONZ. Jego mieszkańcy zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem korzystania z obu używek.

Z raportu ONZ dotyczącego zażywania narkotyków wynika, że prawie jedna czwarta dorosłych mieszkańców Palau regularnie pali marihuanę (24,2 proc.). Na drugim miejscu w tej niechlubnej statystyce znalazły się Włochy – pali ją 14,6 proc. dorosłych mieszkańców tego kraju.

W spożyciu piwa Palauanie także prześcignęłi wszystkie nacje świata: każdy mieszkaniec tego kraju wypija rocznie 8,68 litra tego trunku. Na drugim miejscu znaleźli się nasi południowi sąsiedzi – Czesi, którzy wypijają 8,51 litra.

BBC stwierdza jednak, że oba raporty – i ten ONZ dotyczący narkotyków, i ten WHO dotyczący alkoholu – są krzywdzące dla mieszkańców Palau. W pierwszym przypadku ONZ nie dysponował danymi dotyczącymi zażywania narkotyków przez dorosłych. Miał tylko badania dotyczące młodzieży – ekstrapolował więc te wyniki szacując liczbę dorosłych palaczy.

A w kwestii piwa? Dane pochodzą aż z 2005 roku. Co więcej, piwo jest praktycznie jedynym alkoholem, który mieszkańcy wysp piją – tłumaczy wyspiarzy BBC.

via: BBCDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 6

 1. avatar
  KCTL

  w Polsce w 2002 przypadało ok 65litrów/osobę także pewnie artykuł zawiera błąd i spożycie jest podane 10-krotnie mniejsze :) powinno być pewnie 86.8 lub cos w podobie

 2. avatar
  KCTL

  korekta korekty <18roku życia. Przepraszam, dziękuje.

 3. avatar
  KCTL

  korekta >18roku życia

 4. avatar
  Querida

  17 browarów w roku to ma być rekord? W samej Polsce wypija się więcej, może autor tekstu coś źle przetłumaczył? Dajmy na to że wypijemy po piwku tygodniowo to już będzie 26 litrów (1litr piwa to 2 puszki/butelki) na mieszkańca a są też ci którzy piją po 5-8 a nawet więcej dziennie, a nie wspominając już o tygodniu, kiedy to przychodzi upragniony weekend. Coś mi tu nie pasuje.

 5. avatar
  KCTL

  Statystyki odnośnie piwa coś się nie zgadzaja albo ja czegoś niedoczytałem. 8.68 litra piwa rocznie? 16 półlitrowych butelek? Chyba, że tam 90% mieszkańców jest >18roku życia, a statystyka obejmuje ludoność w każdym wieku to wtedy się zgodzę.

 6. avatar
  zioota

  To oni nie znają wódki na tym Palau? So sad…

Polecamy: Bangla Wall