3 660 odsłon

Jak się miewa nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Minęło już ponad pół roku, odkąd można uniknąć kary za posiadanie narkotyków, jeśli były one przeznaczone na własny użytek. Sprawdziliśmy, czy nowe przepisy miały już zastosowanie w praktyce i kto może liczyć na uniknięcie kary.

Nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzono w grudniu. Dzięki niej prokuratura może nie wszczynać postępowania, a nawet je umorzyć, wobec osoby przyłapanej na posiadaniu niewielkiej ilości środków odurzających na własny użytek.

Przepisy a praktyka

Sprawdziliśmy zatem, czy nowe przepisy znajdują zastosowanie w praktyce.

Owszem, stosowaliśmy je już w poszczególnych przypadkach – mówi Dariusz Bebyn z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ.
Robimy to zgodnie z przesłankami wynikającymi z ustawy, czyli np. ze względu na ilość znalezionych narkotyków. Zazwyczaj nie wszczynamy postępowania, gdy jest to jedna lub półtorej tzw. „działki” – mówi.
Zwraca się także uwagę na okoliczności – jeżeli ktoś miał przy sobie narkotyki np. w szkole czy zakładzie karnym, to oczywiście nowe przepisy nie będą go dotyczyć. Przeciwnie może być jednak w przypadku osób, które miały je przy sobie w domu czy np. w samochodzie.

Na uniknięcie kary mogą także liczyć m.in. osoby, które nie były wcześniej karane oraz oczywiście nie zajmowały się rozprowadzaniem narkotyków.

Nowe przepisy były stosowane także m.in. przez Prokuraturę Toruń Centrum-Zachód, ale ona również nie zdradza, ile dokładnie było takich przypadków.

Nie była to ogromna ilość, ale z pewnością także niemała – mówi prokurator rejonowy Mariusz Rosiński.
Przede wszystkim dotyczyło to osób, którym po prostu zdarzyło się mieć kontakt z narkotykami i nie są uzależnione.

To dobry ruch, ale trzeba więcej

Jest to krok w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało. Konieczna jest całkowita legalizacja marihuany – mówi Igor, student Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Chodzi o to, by każdy mógł sobie legalnie hodować w domu tyle, ile potrzebuje, i nie musiał się już martwić jakością towaru sprzedawanego na osiedlach czy w bramach od dilerów. To, że palę marihuanę, nie czyni ze mnie od razu narkomana. Tak samo jak nie każdy, kto pije alkohol jest alkoholikiem, a nie każdy, kto uprawia regularnie seks, jest seksoholikiem. Uważam, że państwo powinno zwrócić nam nasze prawa, które odebrano nam wcale nie tak dawno – przekonuje.

via: Gazeta PomorskaDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 3

 1. avatar
  dudekthc

  Rozjebał mnie twój komentarz 😀 hah

 2. avatar
  ściema

  Ta cała nowelizacja ustawy to totalna ściema. Ja dostałem wyrok za 0,12 grama. dziękuje dobranoc…

 3. avatar
  ściema

  Ta cała nowelizacja ustawy to totalna ściema. Ja dostałem wyrok za 0,12 grama. dziękuje dobranoc

Polecamy: Bangla Wall