4 411 odsłon

Marihuana pomaga łagodzić objawy stwardnienia rozsianego

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane od dawna twierdzą, że marihuana pomaga łagodzić dokuczliwe bóle podczas skurczów mięśni. Wnioski płynące z ostatnich badań zdają się to potwierdzać – informuje „Canadian Medical Association Journal”.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zaobserwowali, że kilka dni palenia marihuany przyniosło znaczną ulgę pacjentom ze stwardnieniem rozsianym, którym dokuczała spastyczność, czyli stan nadmiernego napięcia mięśni. Uczestnicy nie osiągnęli podobnych rezultatów przy stosowaniu tradycyjnych leków.

Każdy z trzydziestu pacjentów palił marihuanę raz dziennie przez trzy dni, a po pewnym czasie przez kolejne trzy dni placebo, które nie różniło się niczym od marihuany poza brakiem psychoaktywnego związku THC z grupy kannabinoidów. Po porównaniu rezultatów naukowcy ustalili, że spastyczność mięśni spadła o około 30 proc. po trzech dniach palenia marihuany, podczas gdy nie uległa zmianie w wyniku palenia placebo. 17 z 30 badanych osób było w stanie odróżnić obie substancje.

Jak zauważa prowadząca badania dr Jody Corey-Bloom, organizm człowieka wytwarza pewne kannabinoidy także w sposób naturalny, a wcześniejsze analizy wykazały, że receptory kannabinoidowe w naszych komórkach pomagają regulować spastyczność.

Naukowcy podkreślają jednak, że nie są dokładnie znane długoterminowe efekty uboczne stosowania marihuany.

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane są bardziej narażone na wystąpienie zmian w zakresie funkcji kognitywnych, dlatego stosowanie substancji psychoaktywnych wiąże się u nich z większym ryzykiem – komentuje Nicholas LaRocca z Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w USA.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 3

 1. avatar
  Garth Westrom

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

  http://www.yahoo.com

 2. avatar
  Joannaaaa

  Hej Ewa czy możesz mi potwierdzić, że immunomodulin obniża przeciwciała ANA I i II do 1:40 w po niecałym roku? Znalazłam wiele takich wypowiedzi w internecie. Co to za lek?

 3. avatar
  Anan

  y tus hijos son normales, les has hecho un edtsuio neurologico, claro a ti no te pasa nada y sin la marihuana tus calficaciones serian un asco, o sea en conclusion, tu no puedes vivir sin la maldita marihuana.

Polecamy: Bangla Wall