5 704 odsłon

Młodzi Czesi palą najwięcej w Europie

Czeskie dzieci w wieku do 16 lat palą najwięcej marihuany w Unii Europejskiej. Tak wynika z badań na temat narkomanii i alkoholizmu w europejskich szkołach.

Studium jest rezultatem powtarzanego co cztery lata Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD). Badacze sprawdzili m.in., jak bardzo rozpowszechnione są wśród dzieci alkohol, papierosy i narkotyki, jaka jest ich dostępność.

Cytowany przez czeskie radio krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindrzich Voborzil zauważył, że wyniki to m.in. efekt niedostatecznej wiedzy o marihuanie. – Scena narkotykowa bardzo się zmieniła. Dziś zażywanie narkotyków to już nie jest kwestia jakiejś subkultury. To naprawdę powszechne w różnych grupach obywateli. Przypuszczam, że banalizuje się też pewne czynniki ryzyka. W czeskim społeczeństwie istnieje jakiś mit, że te substancje nie niosą ze sobą żadnego ryzyka – podkreślił.

Czechy należą do krajów o najbardziej liberalnym w Europie stosunku do narkotyków. Od stycznia 2010 roku – zgodnie z czeskim prawem – posiadanie małych ilości środków odurzających, w tym zaliczanej do grupy narkotyków miękkich marihuany, choć wciąż jest nielegalne, to nie jest już karane.

Marihuana jest najpowszechniejszym nielegalnym narkotykiem w Republice Czeskiej. Według wcześniejszych sondaży próbowała jej ponad połowa ludzi w wieku od 15 do 34 lat, a w 2010 roku zażywało ją 15 procent dorosłych.

Parlament oraz rząd Czech prowadzą prace mające na celu legalizację marihuany w celach leczniczych. Leki wytwarzane z tego narkotyku mają pomóc chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka oraz AIDS.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 2

 1. avatar
  Godfryd

  Właśnie, alkohol i tytoń to zabójcze narkotyki, porównywalne z heroiną i bardzo uzależniające.
  Po alkoholu człowiek dodatkowo jest agresywny. Po marihuanie nie ma agresji, jest uspokojenie. Tytoń znowu bardzo zmniejsza kondycję organizmu. Nie rozumiem dlaczego MJ jest nielegalna. Dlaczego paprocie są legalne? Latem są wylęgarnią komarów. Wyrywajmy wszystkie paprocie bo mogą się przyczynić do przenoszenia chorób przez komary. Idiotyzm. SPZ

 2. avatar
  420

  „., jak bardzo rozpowszechnione są wśród dzieci alkohol, papierosy i narkotyki” alkohol i papierosy to nie narkotyki? bo legalne niby?…

Polecamy: Bangla Wall