10 207 odsłon

Pierwsze umorzenia w sprawach o posiadanie niewielkich ilości środków odurzających

W Lublinie prokuratury umorzyły już trzy sprawy wobec osób, które miały niewielką ilość narkotyków na własne potrzeby.

Mężczyzna przyłapany z marihuaną, nie zostanie ukarany za posiadanie narkotyków. Prokuratura umorzyła postępowanie, powołując się na nowe przepisy.

Nowe zasady obowiązują od 9 grudnia ub. roku. Nie zmieniło się, że posiadanie nawet najmniejszej ilość narkotyków jest nielegalne. Grozi za to do roku więzienia. Ale teraz prokuratur albo sąd może zrezygnować z ukarania ludzi przyłapanych z niewielką ilością środków odurzających. Pod warunkiem, że mają je na własny użytek.

Choć od wprowadzenia nowego prawa minęło już ponad miesiąc, prokuratury sięgają po nie sporadycznie. Wczoraj umorzeniem zakończyła się sprawa Pawła K.

27-letni mężczyzna został zatrzymany przez policję w połowie stycznia. Ktoś zadzwonił z sygnałem, że nocą jacyś mężczyźni dostają się do zaparkowanego samochodu. Patrol zastał w samochodzie czterech mężczyzn. Policjanci wyczuli marihuanę. Przeszukali pasażerów i kierowcę. Nic nie znaleźli. W samochodzie natrafili na rozsypany susz marihuany i trzy szklane lufki. Po zważeniu okazało się, ze było tam 0,13 gr. narkotyku.

Początkowo każdy z mężczyzn zaprzeczał, że narkotyki należą do niego. W końcu do ich posiadania przyznał się Paweł K. Usłyszał zarzut. Twierdził, że miał marihuanę na własne potrzeby.

Sprawa nie trafi do sądu z aktem oskarżenia. Prokuratura Rejonowa w Lublinie umorzyła postępowanie powołując się na nowe przepisy.

Uznaliśmy, że wymierzenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności i stopień szkodliwości tego czynu – mówi Dorota Kawa, prokurator rejonowy w Lublinie. – Podejrzany miał niewielką ilość narkotyków, którą chciał przeznaczyć na własny użytek.

Tylko dwie sprawy od grudnia umorzyła dotąd Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ. Jeden z zatrzymanych miał zaledwie 0,3 gr. marihuany.

W większości spraw policjanci zatrzymują osoby z ilością narkotyków, której nie można uznać za niewielką – mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – Nie można wobec nich zastosować nowych przepisów.

W ub. roku lubelska policja odnotowała 2 tys. przestępstw narkotykowych (o 289 więcej niż w roku ubiegłym). Zatrzymała 425 dilerów.

via: Dziennik WschodniDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 9

 1. avatar
  Ginalyn

  jestem przeciwnikiem pomp ciepła i oarzddam wszystkim. Dlaczego ?1. Masz sobie domek, masz system CO. Masz sobie zimę jaka co roku zaskakuje polskich drogowcf3w. Co pierwsze „pada” w naszym kraju ? Prund ! No i masz domek z pompą ino nieogrzewany. Ktoś powie, że przecież wszystkie piece potrzebują prądu do pomp, sterowania, etc. No ale rzędy wielkości mniejszego niż pompa ciepła i kupując UPS plus przenośny generator przetrwać możemy wszystko. Koszt generatora i UPS to i tak ułamek kosztf3w całego systemu CO.2. Żadna to ekologia. Dalej ogrzewamy domek prądem co jest najmniej ekologicznym rozwiązaniem w naszym kraju bowiem jak powszechnie wiadomo udział energii wyprodukowanej z węgla (najmniej ekologiczna technologia) w naszym kraju jest bliski 90%.3. Koszty inwestycyjne. Przy założeniu , że stawiamy dom pasywny albo bliski ideałowi, ilość energii konsumowanej będzie tak niska , że nigdy nie zwrf3cą się koszty inwestycyjne. A posiadając piec na paliwo stałe możemy dodatkowo dokonywać najkorzystniejszych wyborf3w jeśli chodzi o źrf3dło zasilania mając do wyboru węgiel, pellet, owies, drewno opałowe.4. jedyny pomysł, ktf3ry mi się podoba to użycie pompy ciepła w systemach wentylacyjnych do odzysku ciepła resztkowego za rekuperatorem i oddanie go przed rekuperatorem na nawiewie. Niemniej nie przyglądałem się ekonomii takiego procesu.

 2. avatar
  Polska ;/

  ja tez nie nawidze tego kraju… marne zarobki, ciezko z praca, drogie paliwo, i karaja za maryske.. po porostu zenada… Polska –> Kraj kwitnącej lipy ;/

 3. avatar
  zal!

  jaki bezsens.. to jedynie moga Cie puscic jesli bedziesz mial do ilu ?? 0.12 grama ?? a jak juz ktos bedzie mial 1gram to juz jest bardzo duzo ?? juz jest znaczna ilosc ?? brak slow… nie raz sie kupuje 3-4 gramy i sie pali.. 0.12 grama to nawet lufki by nie nabil ;/ nic sie nie zmienilo …

 4. avatar
  Anonim

  ale zrozum że taka szansa to własciwie żadna szansa, pewnie rozumiesz o co mi chodzi, zmierzam do tego że ta nowelizacja jest bez sensu

 5. avatar
  IdeaListka

  Anonim trochę się zbytnio podnieciłeś :) przyczepiłeś się tych nieszczęsnych 0,13 gramów, a prawda jest taka, że miałeś pecha i prawdopodobnie nie spodobałeś się komuś kto podejmuje tą decyzje, mogło na to wpłynąć wiele czynników np. takich jak twój wygląd czy zachowanie lub po prostu trafiłeś na twardą sędzinę/sędziego, współczuję ci bardzo, ale wolę mieć taką szansę na uniknięcie wyroku niż żadną :)

 6. avatar
  Anonim

  to fajnie ja też byłem przekonany że przepis o małych ilościach bedzie się tyczył naprzykład takich ilości jak 2, 3 lub chociaż 1 gram. A jeśli to ma wyglądać tak jak wygląda że dla wymiaru sprawiedliwosci małą ilością jest 0,13 to ja dziękuje za takie przepisy. Przecież z tak śladowej ilości jak 0,13 to nawet pół maluteńkiego jointa nie skrecisz, a prokuratura robi wielką łaskę że przy takich ilościach umarza (hahahah), to jest absurd wogóle zatrzymywać kogoś przy trzynastu setnych grama. To w takim razie te nowe przepisy w niczym nie pomagają i są bezsesowne, bo skoro średniej wielkości joint w którym powiedzmy jest okolo 1 grama suszu to już nie jest mała ilość i nie może być umarzane. śmiech śmiech i jeszcze raz śmiech. nie nawidze tego kraju, gdzie kryminalizuje sie doroslych, normalnych, poukładanych i wartosciowych ludzi aby polepszyć sobie statystyki. Niech biorą się za dilerów którzy pod szkołami sprzedają prochy małolatom, a nie za dorosłych ludzi którzy raz za czas sobie zapalą jointa w normalny, cywilizowany sposób i nic nikomu złego nie robią. porostu niech zapanuje zdrowy rozsądek a nie jakaś hipokryzja i narkofobia…

 7. avatar
  Anonim

  CZyli znaczy to że ten przepis mowiący o malych ilosciach bedzie sie tyczyl takich ilosci jak naprzykład 0.13g itp. przeciaz to jest jakies nieporozumienie, 0,13g i tym podobne ilosci to nie jest mała ilość tylko raczej żadna ilość.To dosłownie jakieś okruszki. Takich ilości jak 0.13 nie można nazwać malymi ilościami tylko śladowymi ilościami, to jest śmiech na sali poprostu. Wielce dobrzy prokuratorzy zlitowali się i umożyli postepowanie przy 0,13g, przeciaż przy takiej śladowej ilości narkotyku nie powinno wogóle być żadnej sprawy, nie powinno to nawet docierać do prokuratury. Poprostu wystarczył by tu zdrowy rozsądek policjantów którzy przy tak minimalnej, śladowej ilości nie powinni wogóle wszczynać postepowania, nie przekazywac do prokuratury i puscić wolno, No przecież powiedzmy sobie szczerze 0,13 to żadna ilość, Nikt nie jest się w stanie takim okruszkiem nawet upalić, a co dopiero podciągać to pod posiadanie, więc poprostu w takich wypadkach nie powinno być wogóle zatrzymania. No ludzie to jest jakaś hipokryzja, nie mieści mi się to w głowie że wogóle zaistniała taka sytuacja że któs został zatrzymany za coś takiego, rozumie 0,3 to w przybliżeniu powiedzmy że jest gdzieś około 2 lufek, ale 0,13 przecież taka ilością nawet lufki by się nie dało nabić. Boże co za kraj, a te matoły w rządzie piją ile wlezie i nikt z nimi nie zrobi porządku. No brak słow poprostu

 8. avatar
  marzyciel o wolności

  niestety zależy na kogo trafisz. Nie masz też co porównywać 2,5g do 0,13g czy też 0,3g. Jest znaczna różnica. Nie dla mnie ale dla upierdliwych „stróżów prawa” i „sprawiedliwych” sędziów… Płakać mi się chce z tej bezsilności wobec własnej woli…..

 9. avatar
  Anonim

  Pisałem już o tym wcześniej w innym temacie ale poetórze jeszcze raz. Tydzień temu miałem rozprawe za posiadanie 2,5g marihuany, i nowa ustawa która mówi o nie karaniu za posiadanie małej ilości na własny użytek w niczym mi nie pomogła!!! A wręcz pogorszyła sytuację, ponieważ powolując się na nową ustawę wraz z adwokatem złozyliśmy wniosek o warunkowe umorzenie co niesamowicie zdenerwowało sędzine, skutkiem tego jest że moge dostać jeszcze większą karę niż początkowo wnioskował prokurator!!! Do tego dołożyli się też policjanci którzy kłamali w żywe oczy i zmyślali na potęge żeby pogorszyć moją sytuację, powiedzieli też że jestem osobą im dobrze znaną chociaż nigdy wcześniej nie mialem nimi żadnych zatarć ani różnego rodzaju ekscesów, nigdy wcześniej nie byłem też karany ani nigdy nic nikomu nie sprzedałem.
  I tak własnie ma się nowa ustawa do rzeczywistości… prokuratorzy i sądy dalej robią to co robili i udupiają normalnych ludzi. Dodam jeszcze że przed rozprawą był na mój temat wywiad środowiskowy który wypadł dobrze i teoretycznie było to na moją korzyść, ale jak widać nic to nie dało. Zostałem sprowadzony do poziomu złodzieja i recydywisty, którego zdanie się wogóle nie liczy. I tak własnie działa nasze prawo które od grudnia niby miało pomagać konsumentom a skupiać się na dilerach, ale nie ma to nic wspólego z prawdą. Udupiają ludzi jak leci i robią z nich kryminalistów.

Polecamy: Bangla Wall