4 369 odsłon

Indonezja: Nastoletni amator marihuany z Australii

Nastoletni Australijczyk zostaje wypuszczony z aresztu po dwóch miesiącach

14-letni Australijczyk został złapany z marihuaną w kraju, w którym panuje jedno z najsurowszych praw antynarkotykowych na świecie. Indonezyjski sąd mógł go skazać nawet na sześć lat więzienia. Ostatecznie przymusowe przedłużenie wakacji z rodzicami będzie trwało tylko dwa miesiące.

14-latka aresztowano na początku października, gdy wypoczywał na Bali wraz z rodzicami. Znaleziono przy nim 3,6 grama marihuany, która w Indonezji jest traktowana na równi z heroiną czy kokainą. Za jej posiadanie w Indonezji grozi do 12 lat więzienia, ale młodociani są traktowani nieco łagodniej i można ich skazać tylko na sześć lat.

Niezależnie od tego, każdy dłuższy pobyt w indonezyjskim więzieniu, które raczej nie słyną z przyzwoitych warunków, prawdopodobnie złamałby życie nastolatka. W obronie 14-latka wystąpili australijscy politycy, w tym sama premier Julia Gillard. Na Indonezję naciskał nieustannie australijski MSZ. Ostatecznie naciski odniosły skutek. W czwartek sąd na Bali skazał chłopaka na dwa miesiące więzienia, z których znaczną część już spędził w areszcie. Dzięki czemu młody amator marihuany odzyskał wolność ostatniej niedzieli.

W przeszłości zdarzały się przypadki skazania Australijczyków na wieloletnie kary więzienia za posiadanie i szmuglowania narkotyków. Było to źródłem napięć pomiędzy Dżakartą a Canberrą. – Wydaje mi się, że już każdy powinien wiedzieć, iż posiadanie nielegalnych narkotyków w Indonezji oznaczą bardzo surową karę – skomentował apele i publiczne naciski Australijczyków rzecznik indonezyjskiego MSZ Michael Tene.

via: TVN24Dodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 2

  1. avatar
    kbs

    ten w okularach to spalił to komisyjnie w płucach banan na gębie

  2. avatar
    ja

    patrząc na uśmiechniętych Filipińczyków można stwierdzić, że szybko zneutralizowali znalezioną trawkę

Polecamy: Bangla Wall