7 847 odsłon

Palikota i Wolne Konopie podpisali porozumienie

Ruch Palikota i Inicjatywa Wolne Konopie podpisały w piątek porozumienie, w którym deklarują poparcie dla legalizacji marihuany. Na pierwszego października zapowiadają też demonstracje w 13 miastach Polski.

Jesteśmy przekonani, że legalizacja to jest jedyna realna droga zmierzenia się z tym zagadnieniem – przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie lider Ruchu Janusz Palikot. – Wreszcie postawmy na profilaktykę i edukację, a nie na karanie – apelował z kolei Andrzej Dołecki – działacz Wolnych Konopi i jednocześnie kandydat do Sejmu z listy Ruchu Palikota.

Porozumienie, jakie oba ugrupowania podpisały w piątek, przewiduje działania w celu odstąpienia od ścigania konsumentów substancji psychoaktywnych, wypowiedzenia umów międzynarodowych, które zobowiązują Polskę do przeciwdziałania narkomanii przez prawo karne oraz wprowadzenia ustawy konopnej regulującej posiadanie, uprawę i obrót tymi roślinami.

Nie palę marihuany, aczkolwiek się solidaryzuję z tymi, którzy palą, bo jest to kwestia po prostu wolności – tłumaczył dziennikarzom Palikot, który m.in. pod koniec maja wziął udział w Marszu Wyzwolenia Konopi w Warszawie. Zapowiedział też, że 1 października w 13 miastach w Polsce zostaną zorganizowane manifestacje na rzecz legalizacji marihuany. Zniesienie ścigania za posiadanie tego narkotyku jest jednym z elementów programu Ruchu Palikota.

Jak poinformowano w piątek, na listach Ruchu Palikota jest 22 kandydatów związanych z Inicjatywą Wolne Konopie. Zazwyczaj startują oni z siódmego miejsca.

Obecnie obowiązujący i krytykowany przez organizacje zajmujące się polityką narkotykową art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mówi, że kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze do trzech lat więzienia.

via: Money.plDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 2

 1. avatar
  aktualizacja

  Artykuł nie ważny, aktualnie podpisane jest „Nieporozumienie”. Nie będzie współpracy Wolnych Konopi z ruchem Palikota

 2. avatar
  Beata

  Pan J. Palikot nigdy wcześniej nie interesował się poważne polityką narkotykową. Wiele lat był posłem ale nie współpracował z żadnymi ekspertami, ani żadnymi organizacjami zajmującymi się tym zagadnieniem. Dopiero teraz, w czasie kampanii wyborczej, zauważył problem, a prawdę mówiąc – wyborców, których może przyciągnąć.
  Osobą, która od dawna zajmuje się polityką narkotykową, co można łatwo sprawdzić choćby w Internecie, jest poseł Marek Balicki. I to raczej z nim należy wiązać nadzieje na zmianę podejścia władz do tej polityki a nie z panem Palikotem. Nie dajmy się nabrać na ten show!

Polecamy: Bangla Wall