3 084 odsłon

Przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej za marihuaną w celach leczniczych

Miroslava Němcová – czeski samorządowiec, polityk konserwatywny, poseł i przewodnicząca Izby Poselskiej od 2010 roku.

Przewodnicząca czeskiej Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu) Miroslava Niemcova opowiedziała się za legalizacją marihuany w celach leczniczych i przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o narkotykach.

W piątek w tej sprawie wypowiedział się również krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindrzich Voborzil. Jednoznacznie poparł zainicjowaną przed kilkoma dniami akcję wzywającą do uznania w Czechach marihuany za lek pomocny w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, raka oraz AIDS.

W tej chwili – zgodnie z czeskim prawem – zarówno pacjent korzystający z terapii bazującej na konopiach indyjskich, jak i diler narkotykowy, mogą być ścigani na mocy tego samego paragrafu. Voborzil wezwał więc do zmian w prawie dotyczącym substancji odurzających.

Niemcova podkreśliła, że do nowelizacji ustawy skłoniły ją konkretne przypadki pacjentów. „Natychmiast zwołałam trzy zebrania doradcze. Chcę, aby jak najszybciej powstała baza, pozwalająca na napisanie noweli, pozwalającej na korzystanie z konopi w celach leczniczych. Uważam, że żadnego cierpienia nie powinno się przedłużać ani o minutę czy dzień, jeśli istnieje nadzieja na jego złagodzenie” – powiedziała cytowana przez 1. program czeskiego radia publicznego przewodnicząca Izby Poselskiej.

Niemcova – tak jak premier Czech Petr Neczas – należy do największego ugrupowania rządzącej centroprawicy, Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS).

Bohuslav Sobotka - szef opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD)

Za pozwoleniem na wykorzystanie marihuany w medycynie opowiada się także szef opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka. „Sądzę, że powinniśmy szukać takiej formy złagodzenia prawa, która dopuści ten wyjątek” – powiedział.

Od ubiegłego roku na czeskim rynku dostępny jest lek Sativex zawierający wyciąg z konopi. Jest przepisywany pacjentom z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym. Zwolennicy leczenia za pomocą konopi zwracają uwagę, że kosztuje on około 8 tys. koron (czyli 1365 zł) i przez to nie może być stosowany powszechnie.

We wtorek grupa czeskich lekarzy, pacjentów i naukowców rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją wzywającą do legalizacji marihuany w celach leczniczych. Organizatorzy akcji powołują się na doświadczenia medyczne innych krajów i – jak zaznaczają – chcą, aby pacjenci w Czechach mieli takie same prawa, jak ci w Szwajcarii, Hiszpanii, Kanadzie, USA, Izraelu, Holandii, we Włoszech czy w Niemczech.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy

Polecamy: Bangla Wall