5 465 odsłon

Narkoczołgi w Meksyku

Transporter opancerzony jednego z meksykańskich gangów narkotykowych

W wojnie przeciw państwu oraz rywalom z innych gangów meksykańscy narkobandyci używają już wozów pancernych odpornych na kule karabinów maszynowych i ręczne granaty.

Podczas pościgu za dwoma uzbrojonymi bandytami w Ciudad Camargo w stanie Tamaulipas, pod granicą z amerykańskim Teksasem, oddział meksykańskiej armii niespodziewanie wtargnął dwa dni temu do ogromnego warsztatu, gdzie stały dwa gotowe wozy pancerne. Były to ciężarówki szczelnie pokryte dwuipółcentymetrowym stalowym pancerzem, zdolnym wytrzymać ostrzał z broni maszynowej, a nawet wybuch granatu. Wozy miały specjalne szczeliny snajperskie oraz nowoczesną klimatyzację. Obok stało kolejnych 25 potężnych ciężarówek przygotowanych do montażu pancerzy.

Wśród nich wyróżniał się jeden, który nazwano „Papamobile„, bo wewnętrzna kabina pancerna przypominała pojazd, jakim jeździł wśród tłumów papież Jan Paweł II. Kolejne pancerne „narkoczołgi” są coraz sprawniejsze, lepiej zbudowane i uzbrojone.

Coraz lepsze uzbrojenie świadczy o rosnącej potędze międzynarodowych narkogangów, mimo ich zwalczania przez policję w USA czy armie i policje w Meksyku i Kolumbii, skąd płynie na północ rzeka narkotyków.

Gangi wykorzystują też coraz to nowsze sposoby szmuglu narkotyków. Już kilka lat temu wojsko kolumbijskie zaczęło odkrywać w dżungli na wybrzeżu Pacyfiku tajne ministocznie, gdzie budowano małe okręty podwodne, którymi gangi kolumbijskie przerzucają kokainę morzem do wybrzeży Hondurasu, Kostaryki, Gwatemali, Meksyku i USA. Mają one po kilkanaście metrów długości, płyną na głębokości 8 m z prędkością kilkunastu węzłów i mogą pomieścić do 12 ton kokainy. Koszt budowy łodzi ze stali, włókna szklanego i drewna to kilka milionów dolarów. Za to zysk z dostarczonego na rynek USA narkotyku sięga miliarda dolarów (gram kokainy w miastach USA kosztuje ok. 150-200 dol). Tylko w 2008 roku Amerykanie i Meksykanie przechwycili aż 100 takich okrętów podwodnych.

tekst via: Gazeta WyborczaDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 2

  1. avatar
    nowy

    lepsze jak w naszej armii heh

  2. avatar
    Jan

    Pojazdy rodem z Mad Maxa.

Polecamy: Bangla Wall