6 859 odsłon

Ścigany za konopie włókniste

Bogdan Chmiel przedsiębiorca z Małopolski

Mieszkaniec Małopolski sprowadził ziarna konopi włóknistych na paszę dla gołębi. I wtedy zaczęły się kłopoty. Bo choć roślina nie ma nic wspólnego z narkotykami, i tak podpada pod ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Bogdan Chmiel prowadzi firmę pod Wadowicami. – Sprowadzam słonecznik do prażenia, bo Polacy chętnie pogryzają pestki. Hodowcy gołębi pytali mnie też o coś dla ptaków. Gołębie lubią ziarna konopi włóknistych. To dobre, energetyczne ziarno. W Polsce jest 45 tysięcy zrzeszonych hodowców gołębi, a drugie tyle niezarejestrowanych – opowiada Chmiel.

Przedsiębiorca sprowadził więc 17 ton ziaren konopi włóknistych z Chin, a potem jeszcze 31 ton z Ukrainy. Wszystko legalnie – dostał pozwolenie, zapłacił cło. Wkrótce jednak pojawili się u niego funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego.

Pytali, co to za ziarna i czy to nie narkotyk. Gdy upewnili się, że to nie jest marihuana, dali spokój. To jednak był dopiero początek kłopotów – wzdycha biznesmen.

Niedługo po wizycie CBŚ Chmiela odwiedzili inspektorzy Agencji Rynku Rolnego. Zarzucili mu, że rozprowadza ziarna konopi włóknistych wbrew przepisom, bo powinien je przed sprzedażą samemu zmieszać z innymi ziarnami (np. prosem) lub sprażyć. Inaczej ktoś, kto kupi od niego nasiona, mógłby je wysiać, co podpada pod ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. W dodatku obrót tą rośliną reguluje unijne rozporządzenie pozwalające kontrolować uprawy na włókna.

Inspektorzy nałożyli na przedsiębiorcę karę: 164 tys. 700 zł, czyli 60 procent wartości sprowadzonego towaru.

To cios finansowy. Ja tylko sprzedawałem ziarna dla gołębi, żadnych nasion nie wysiewałem. To też nie są żadne narkotyki. Mam ekspertyzy stwierdzające, że konopie włókniste mają sto razy słabsze działanie narkotyczne niż konopie indyjskie, czyli w praktyce żadne – żali się Chmiel.

Bogdan Chmiel w swoim biurze

ARR tłumaczy, że działa zgodnie z prawem.

Uprawę konopi włóknistych w Polsce reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii, a sprzedaż rozporządzenie unijne – wyjaśnia Iwona Ciechan, rzeczniczka Agencji Rynku Rolnego. – Nasi inspektorzy muszą działać zgodnie z przepisami prawa. Nie możemy pozwolić na swobodny obrót ziaren, bo ktoś mógłby je samowolnie wysiać. Tak będzie, póki nie zmienią się przepisy – dodaje.

W ustawie antynarkotykowej czytamy: „Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę.

To dziwi ekspertów zajmujących się walką z narkomanią.

Konopie włókniste nie nadają się jako narkotyk, bo nie mają takich właściwości psychoaktywnych jak konopie indyjskie, czyli marihuana – mówi Marta Stefaniak ze Stowarzyszenia MONAR.

My się nie zajmujemy konopiami włóknistymi, bo ta roślina może być interesująca dla rolników, a nie dla narkomanów – komentuje Bogusława Bukowska, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Ziarna konopi włóknistych

Sprawą zainteresowali się za to parlamentarzyści – krajowi i europejscy.

Mój ojciec przed laty uprawiał konopie włókniste na liny. Dawniej była to w Polsce dosyć powszechna roślina, żaden narkotyk. To dziwne, że teraz jest traktowana inaczej. Zainterweniuję w tej sprawie – zapowiada poseł Aleksander Sopliński, reprezentujący PSL w pracach nad ostatnią nowelizacją ustawy antynarkotykowej.

Róża Thun, europosłanka z Małopolski, dodaje: – Będę domagała się wyjaśnień od Komisji Europejskiej, dlaczego na podstawie unijnych zapisów aż tak restrykcyjnie podchodzi się w Polsce do handlu paszą dla gołębi.

Bogdan Chmiel ma nadzieję, że jeszcze uda mu się uniknąć wysokiej kary nałożonej przez Agencję Rynku Rolnego. Złożył odwołanie. Na początku maja jego skargę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

via: Gazeta Wyborcza KrakówDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 7

 1. avatar
  Lorna Jurkiewicz

  Quality content is the key to be a focus for the visitors to visit the web page, that’s what this website is providing.

  http://www.yahoo.com

 2. avatar
  fran

  To co się dzieje w pl to parodią ELO

 3. avatar
  xaxax

  go zamkną a w karmie dla papug tez masz konopie polskie prawo to bezsens

 4. avatar
  gro

  Karanie tego kolesia to tak jak karanie sprzedawcy piwa czy wódki ponieważ ktoś może nie daj Boże popełnić przestępstwo po spożyciu. Polski idiotyzm…

 5. avatar
  boss

  sross wez ty sie jebnij w głowe, rozumiesz co tu jest napisane – konopia włoknista to nie konopia indyjska, potwierdza to ARR i MONAR, potwierdzaja to naukowcy na całym świecie, a historia udowadnia jak wspaniale można by wykorzystac jej walory. panowie z ARR poszli moim zdaniem o krok za daleko ukarali pana Chmiela za to że ktoś mógłby złamać prawo ale jeszcze go nei złamał , przypomina mi się tu Raport mniejszoci i kłóci się to z polskim prawem ktore za podstawowa zasade uznaje zasade domniemania niewinności. udokumentowana sprzedaz nasion hodowca ptaków nie może byc nijak kojarzona z przestepstwem. Ludzie opamietajcie się !!! Mając tą możliwość zaznacze że proces zakazywania marihuany , tworzenia z niej ZŁA najokrutniejszego zapoczątkowali amreykanie, ale dlaczego nadal mozna ja tam uprawiac w celach przemysłowych dlaczego kanada fracja wegry izrael pracuja nad specjalnymi odmianami tej rosliny dlaczego ludzie ochraniający lasy wycinaja je dla papieru a nei pomysla o zalozeniu farmy konopi ktora pozwala na stowrzenie lepszej jakosci papieru i to z mniejszego terenu niz taki las , ba , taki las odrasta kilkadziesiat lat kiedy taka farma konopi w rok lub mniej?!?!?!? czemu niemiecy kosmetolodzy korzystaja z „szatanskich” własciwosci konopi. Pytam czemu konopia jest zakazana w Polsce? ZALEGALIZOWAC kONOPIE!!!!!!!

 6. avatar
  sross

  Na szczęście w tym kraju przestrzega się jeszcze prawa. Koleś chciał zarobić na nasionkach sprzedawanych….być może niekoniecznie hodowcom gołębi, a jakie właściwości ma roślina, która wyrośnie? W agro faktach mówił o tym jeden z ekspertów, że właśnie wtedy może nabrać „nieporządanych” właściwości. Dlatego durniu ktoś kto pozwala na przywóz tego towaru od razu nakazuje wykonać działania dzięki, którym nikt tego nie będzie mógł wysiać… Banda idiotów użala się nad przestępcą.

 7. avatar
  ross

  nie ma to jak sie upierdolic godnego obywatela

Polecamy: Bangla Wall