4 471 odsłon

Marek Balicki: Uderzanie w użytkowników marihuany nie ma sensu

Marek Balicki - poseł SLD, członek sejmowej komisji zdrowia.

– W Polsce nie ma ograniczeń w dostępności narkotyków – mówił w TOK FM Marek Balicki, poseł SLD, członek sejmowej komisji zdrowia. – Takie narkotyki, jak marihuana, są bardzo łatwo dostępne, w związku z tym kierowanie ostrza prawa w ich sporadycznych użytkowników jest bez sensu – przekonywał.

Na antenie TOK FM rozmawiamy na temat dostępności i karania za posiadanie narkotyków na własny użytek. Pretekstem do rozmów jest historia Juranda, który ma osiemnaście lat i został aresztowany za posiadanie kilku „skrętów„. W areszcie usłyszał: Lepiej, żeby pan pił wódkę jak normalny człowiek. Wyzywano go od ćpunów. Czeka go teraz proces o posiadanie narkotyków. Jeżeli zostanie skazany, znajdzie się w krajowym rejestrze skazanych – to może z kolei spowodować, że będzie miał problemy ze znalezieniem pracy.

„Te ograniczenia są nieskuteczne”

To nie jest nic dziwnego, bo informacje o takich przypadkach mamy od wielu lat, czyli od kiedy wprowadzono karanie za posiadanie każdej ilości narkotyku na własny użytek i od kiedy wśród tych narkotyków znalazła się marihuana – komentował Marek Balicki, poseł SLD, członek sejmowej komisji zdrowia.

Wprowadzanie ograniczeń prawnych, takich jak zakaz posiadania narkotyków na własny użytek, jest celowe tylko, jeżeli są one skuteczne i rozwiązują pewien określony problem – uważa Balicki. – Natomiast te ograniczenia są nieskuteczne – podkreślił poseł. Dodał, że w przypadku rozwiązań zastosowanych w Polsce, prawo nie dość, że jest nieskuteczne, to na dodatek przynosi szkody. – Chodzi o sytuacje, kiedy obywatel nie popełnia wykroczeń w innych sferach życia, a zostaje przez jedną decyzję parlamentu przeniesiony do grupy przestępców. Można powiedzieć więcej: ta ostra polityka narkotykowa powoduje, że ludzie czasami trafiają do więzienia i tam trafiają w wir uzależnienia narkotykowego. Więzienie jest miejscem, gdzie można uzależnić się od narkotyków – podkreślił Balicki.

„Rozwiązanie jest złe, a nawet głupie”

Dzisiaj mamy taką sytuację, że w Polsce nie ma ograniczeń w dostępności narkotyków – mówił Balicki. – Takie narkotyki, jak marihuana, są bardzo łatwo dostępne, w związku z tym kierowanie ostrza prawa w konsumentów – często eksperymentujących, sporadycznych użytkowników – jest bez sensu. Dlaczego państwo uderza w użytkowników substancji, które są mniej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych, które są powszechnie dostępne? – pytał poseł. I wyjaśnił: – W Polsce najwięcej szkód powoduje substancja psychoaktywna, jaką jest alkohol.

Zdaniem Balickiego, gdyby rzeczywiście realizowano plan zapowiadany w 2000 roku (działania policji miały być skupione na łapaniu dilerów dużej rangi, a poprzez drobnych użytkowników służby ścigania będą dochodziły do dystrybutorów) to to rozwiązanie mogło zadziałać. – Obietnice działań okazały się nieprawdą – policja skupia swoją uwagę na drobnych użytkownikach. Nie rozwiązuje to żadnych problemów. To jest złe, głupie – przyznał były minister zdrowia.

Restrykcyjne prawo nie zmniejsza konsumpcji. Konsumpcja w Polsce wręcz wzrosła. Gdyby tego typu prawo było skuteczne w jakimkolwiek kraju, to można by dyskutować. Nie jest skuteczne – podsumował Balicki.

via: Radio Tok FMDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 7

 1. avatar
  Kena

  O ile pamiętam opuścił Komisję Zdrowia na znak protestu. Koalicja rządząca szła jak burza. Kompletnie nie liczyła się ze zdnaiem opozycji.Była gotowa przegłosować nawet to, że niebo jest żf3łte. O żadnym realnym wpływie na bieżącą politykę nie mogło być mowy. W tej sytuacji lepiej, że zajął się szpitalem, a nie traceniem czasu na przepychanki w komisji.

 2. avatar
  Bebel

  Co do diagnozy SLD pełna zgoda. Co do Balickiego -wątpię. Niestety. Balicki to jest poważna oerfta, ale moim zdaniem zbyt poważna. Tkwi w nim zakorzenione u wiekszości politykf3w byłej Unii Wolności poczucie intelektualnej wyższości i niestety poltycznego lenistwa. Na własne zyczenie opuścił sejmową komisję zdrowia a przez to realny wpływ na bieżącą politykę na rzecz zbawiania świata pacjentf3w jednego z warszawskich szpitali. Dobrze dla mieszkańcf3w Woli, gorzej dla SLD.Żeby być skutecznym szefem partii trzeba być bardziej demagogiem jak Tusk niż ekspertem jak Balicki.

 3. avatar
  vegan

  Zalegalizować!
  http://wolnekonopie.pl/

 4. avatar
  .fe

  dobrze dobrze… tylko niech wkoncu jakis Krok zrobia w tym kierunku i przestana karac… GLUPOTA ZEBY KARAC ZE JEDNEGO SKRETA I TO w taki sposob… ludziom po wyroku ciezko znalesc prace !!! Chociaz w tej Polsce i tak ciezko o prace a co dopiero po wyroku za glupiego skreta zal… ;/

 5. avatar
  fdxbgdsgfs

  dobrze gada balicki

 6. avatar
  Tefloon

  Ale pierdolisz – Balicki to jeden z niewielu parlamentarzystów który temat narkotyków porusza, w miarę się na nim zna i próbuje działać w kierunku zmiany obecnej, bezsensownej sytuacji

 7. avatar
  chro

  jebany nauczycielek boi się klubów.. chyba go nikt nie lubił jak był nastolatkiem a o narkotykach tylko czytał…

Polecamy: Bangla Wall