3 522 odsłon

Program przeciwdziałania narkomanii FreD Goes Net

Spotkania informacyjno-szkoleniowe z przedstawicielami partnterów projektu FreD Goes Net

W przyszłym roku w kilkunastu polskich miastach ruszy program przeciwdziałania narkomanii FreD Goes Net. Będą korzystać z doświadczeń Bydgoszczy.

W tym roku już ponad 220 osób ukończyło kurs organizowany w Bydgoszczy w ramach programu FreD. Projekt został pilotażowo wprowadzony w tym mieście dwa lata temu.

Pomysł powstał w Niemczech – mówi Robert Rejniak, szef bydgoskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. – To cykl spotkań z młodymi ludźmi, którzy jeszcze nie są uzależnieni od narkotyków, ale już mieli z nimi styczność. Te osoby mają wybór. Mogą odpowiadać przed policją za posiadanie niedozwolonych środków. A jeśli wezmą udział w naszym kursie, sąd potraktuje to, jako okoliczność łagodzącą i młody człowiek uniknie kary.

Rejniak podkreśla, że przez ostatnie dwa lata zaledwie w kilku przypadkach osoba, która przeszła kurs, została ponownie przyłapana na posiadaniu narkotyków.

Młodzi ludzie są mądrzy – mówi szef bydgoskiego PTZN. – Trzeba tylko umieć z nimi rozmawiać. Nie straszymy, nie grozimy im. Podczas spotkań pokazujemy tylko, jak może wyglądać życie bez marihuany, amfetaminy, czy dopalaczy. Wnioski wyciągają sami.

W 2008 roku program pilotażowo ruszył w Bydgoszczy i Bartoszycach w Warmińsko-Mazurskiem. Tylko jednak w Bydgoszczy projekt udało się tak przygotować, że zdał egzamin. Od 2009 roku FreD Goes Net jest współfinansowany przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski oraz urząd miasta Bydgoszczy.

Dzięki temu, że nam się udało, w 2011 roku program ruszy w kilkunastu miastach w Polsce. To przykład, że warto było spróbować – podkreśla Rejniak.

via: Gazeta PomorskaDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy

Polecamy: Bangla Wall