5 120 odsłon

Nie będzie więzienia za posiadanie marihuany

Maciek, kurier rowerowy skazany przez krakowski sąd za posiadanie marihuany, nie pójdzie siedzieć, bo w ostatniej chwili sędzia zmienił zdanie

Maciek, kurier rowerowy skazany przez krakowski sąd za posiadanie marihuany, nie pójdzie siedzieć, bo w ostatniej chwili sędzia zmienił zdanie

Maciej jest kurierem rowerowym. Policja dwa razy złapała go z kilkoma gramami marihuany. Jest od niej uzależniony, ale próbuje wyjść z nałogu, od dwóch lat chodzi do szpitala na terapię.

Pierwszy raz z marihuaną został przyłapany w 2007 roku. W 2010 znów stanął przed sądem za posiadanie narkotyków. Dostał cztery miesiące z warunkowym zawieszeniem. Ale automatycznie drugi wyrok odwiesił pierwszą karę – ma odsiedzieć sześć miesięcy.

W listopadzie krakowski sąd penitencjarny uznał, że zanim uzależniony od marihuany chłopak pójdzie siedzieć, muszą zbadać go lekarze. Tyle że w tym samym czasie sąd karny przysłał mu już wezwanie do stawienia się w więzieniu.

Rodzice napisali dramatyczny list do sądu karnego, który odwiesił karę: „Decyzja o wykonaniu kary spowoduje przerwanie terapii! Osadzenie go wśród innych osób uzależnionych zniweczy dotychczasowe pozytywne jej efekty, doprowadzi do upadku jego firmę, spowoduje jego degradację społeczną, depresję psychiczną, a w konsekwencji powrót do używania środków psychoaktywnych„.

Maciek napisał zażalenie na decyzję o odwieszeniu kary. Bez skutku. Potem poprosił o odroczenie wykonania kary. Wspiera go Biuro Rzecznika Osób Uzależnionych. – Wykonanie wyroku byłoby sprzeczne z celowością kary. Doszłoby do niezachowania proporcji między wymiarem kary a stopniem społecznej szkodliwości popełnionego czynu – napisała w opinii dla sądu Agnieszka Sieniawska, prawniczka biura.

Z kolei psychologowie z Poradni Leczenia Uzależnień Szpitala im. Rydygiera, gdzie leczy się Maciek, zaznaczyli, że przerwanie terapii zniweczy jej dotychczasowe pozytywne efekty.

W połowie listopada sąd penitencjarny uznał, że Maćka powinni zbadać biegli lekarze, by orzec, czy może odbywać wyrok. Chłopak miał uzgodnić termin badań.

Ale sąd karny, który skazał Maćka, tydzień wcześniej wysłał mu już wezwanie do stawienia się 6 grudnia w zakładzie karnym.

W mikołajki Maciek jednak nie trafił za kratki, bo sędzia sądu karnego w ostatniej chwili zarządził, żeby policja nie doprowadzała go siłą za kratki. Innymi słowy, nawet jeśli sam się nie stawi, to nic mu się nie stanie. – Syn zgodnie z decyzją sądu penitencjarnego czeka na badanie przez biegłych i próbuje ustalić jego termin – mówi mama Maćka. Biegli mają miesiąc na sporządzenie opinii, od której będzie zależał los chłopaka.

W obronie Maćka staje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zdaniem Piotra Kładocznego, prawnika Fundacji, w przypadku Maćka wykonanie kary pozbawienia wolności zamiast odciągnąć go od narkotyków, wywoła zupełnie odwrotny skutek. Ratunkiem dla niego jest leczenie i praca, natomiast pół roku w więzieniu zniweczy jego dotychczasowe wysiłki powrotu do normalnego życia.

via: Gazeta Wyborcza KrakówDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 5

 1. avatar
  Jan Rozsądny

  Jestem statecznym ojcem dwojga małych dzieci, przeciwnikiem narkotyków, papierosów i wszelkich nałogów.
  Jednak to, że ściga się ludzi za listek w książce uważam za jakieś szaleństwo.
  To paranoja porównywalna ze średniowiecznym polowaniem na czarownice.
  Czy ktoś się wreszcie obudzi i powie, że to koszmar?

 2. avatar
  Dn,ddd

  watpie zeby uzalenniala , koles gra w gre z nimi , a pozatym jest uzaleznienie psychiczne , wiadomo kazdy jest innym czlowiekeim , ja palilem bardzo duzo dzien w dzien przez lat 8 , teraz nie pale , okolo 1 rok dopiero ale jest spoko , wystarczy chciec pozdro

 3. avatar
  Dn,

  najdobitniejszy dowod na to zew w kryminale tez sa dragi , ale nie jak to ? przeciez są one nielegalne . myslałem ze znikły …

 4. avatar
  kurvishonka

  „jack
  Posted Grudzień 20, 2010 at 2:21 PM

  Czyli jednak marihuana uzależnia…?!?!?!?!!? no proszę…ale podobno jest mniej groźna od nikotyny :)”

  W takim razie powinni pozamykać wszystkich którzy palą tytoń. Tylko czemu tego nie zrobią? Czemu palenie papierosów nie jest karalne? Dlatego, że budżet na tym by ucierpiał? Gdyby zalegalizowali marihuanę, tak jak inne (bardziej cywilizowane) kraje, mieliby o wiele więcej wpływów na rzecz skarbu państwa i całe społeczeństwo by na tym zyskało.

 5. avatar
  jack

  Czyli jednak marihuana uzależnia…?!?!?!?!!? no proszę…ale podobno jest mniej groźna od nikotyny :)

Polecamy: Bangla Wall