4 821 odsłon

Przywódcy Ameryki Łacińskiej nie chcą legalizacji marihuany w USA

Kolumbijscy żołnierze niszczą plantację koki

Przywódcy krajów Ameryki Łacińskiej zebrani na jednodniowym szczycie w Kartagenie, na północy Kolumbii, opowiedzieli się we wtorek przeciw zalegalizowaniu marihuany w Kalifornii.

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, który był gospodarzem szczytu, powiedział, że zalegalizowanie marihuany w Kalifornii utrudni wspieraną przez rząd USA walkę z przemytem narkotyków z krajów, które są „na linii ognia” w wojnie przeciw przemysłowi narkotykowemu.

Jak mogę powiedzieć farmerowi w moim kraju, który uprawia konopie indyjskie, że wsadzę go do więzienia, gdy (…) produkcja, sprzedaż i konsumpcja marihuany (w Kalifornii) jest legalna?” – Powiedział Santos w wywiadzie dla kolumbijskiej stacji radiowej Caracol.

Prezydent Kolumbii spotkał się w poniedziałek z Podsekretarzem Stanu USA Jamesem Steinbergiem, który zapewnił go, że administracja prezydenta Baracka Obamy przeciwna jest legalizacji narkotyku i będzie nadal współpracować z Kolumbią, by zwalczać przemysł narkotykowy.

MEKSYK, Nuevo Laredo, styczeń 2010: Policjanci rozładowują zarekwirowane gangsterom narkotyki.

Prezydent Meksyku Felipe Calderon poparł Santosa, który wprawdzie nie odniósł się do inicjatywy zalegalizowania marihuany w Kalifornii, ale powiedział, że nie sposób walczyć z przemytem narkotyków z krajów Ameryki Łacińskiej w oderwaniu od Stanów Zjednoczonych.

W niedawnym wywiadzie udzielonym agencji AP Calderon skrytykował jednak pomysł na dopuszczenie do legalnej sprzedaży i konsumpcji marihuany w Kalifornii, zwracając uwagę, że od dziesięcioleci Waszyngton nalega na Meksyk i inne kraje Ameryki Południowej, by kontrolowały przemyt narkotyków, podczas gdy „nie widać wysiłków, aby zredukować ich spożycie w USA”.

Tak zwana Propozycja 19, czyli projekt ustawy legalizującej „rekreacyjne spożycie” marihuany przez osoby powyżej 21 roku życia, będzie poddana w Kalifornii pod głosowanie 2 listopada. Według najnowszych sondaży poparcie dla tej inicjatywy spada; prawie połowa Kalifornijczyków jest przeciwna legalizacji narkotyku, a tylko 44 proc. ma zamiar głosować za przyjęciem Propozycji 19.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

1 Komentarz

  1. avatar
    tyMon

    panowie prezydenci z ameryki południowej zamiast robić aferę, powinni się zastanowić na legalizacją konopi w swoich krajach! rolnicy na pewno by na tym zyskali

Polecamy: Bangla Wall