55 318 odsłon

Psychoza i marihuana


Nastolatkowie palący marihuanę są dwukrotnie bardziej narażeni na psychozę. Zależność ta działa jednak także w drugą stronę – zaburzenia psychotyczne w młodym wieku zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po marihuanę – czytamy w piśmie „Addiction”.

W wieku kilkunastu lat osoby z historią psychozy lub schizofrenii w rodzinie są bardziej narażone na toksyczne działanie tetrahydrokannabinolu (THC), substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach. Badania opublikowane w 2010 roku, w których udział wzięło 3,8 tys. australijskich nastolatków, wykazały, że palenie marihuany dwukrotnie zwiększało ryzyko rozwoju psychozy. Jednocześnie ustalono, że nastolatkowie, którzy wcześniej doświadczali halucynacji sięgali po marihuanę częściej.

Obecnie, aby odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną, a co rezultatem, Merel Griffith-Lendering z Uniwersytetu w Lejdzie zebrała dane na temat ponad 2 tys. nastolatków, którzy w wieku 14, 16 i 19 lat wypełniali kwestionariusze dotyczące stosowania używek oraz przechodzili badania pod kątem wykrycia objawów psychozy.

Do palenia marihuany przyznało się 940 nastolatków. Po wzięciu pod uwagę innych czynników, takich jak historia chorób psychicznych w rodzinie, spożywanie alkoholu i palenie papierosów, Griffith-Lendering ustaliła, że palenie marihuany w wieku 16 lat było związane z wystąpieniem objawów psychozy trzy lata później, a objawy psychozy u szesnastolatków były związane z większym prawdopodobieństwem sięgnięcia po używkę w wieku 19 lat.

via: PAPDodaj szybki komentarz


  Jeżeli masz już konto Zaloguj się

Komentarzy: 6

 1. avatar
  lolek

  gówno prawda, osoby palące staff są jedynie dwukrotnie bardziej narażone na atak homofoba, zwyrodnialca bądź dewotki… wliczając w to „pana władzę” kaczora oraz ojca dyrektora

 2. avatar
  joint

  Dziwicie sie ze ludzie łapia psychoze po ganji? Zapalisz to przekonasz sie sam dlaczego …Zajrzysz w głab siebie i zobaczysz zepsute i przekupione społeczenstwo…na trzezwo tego nie widac…Po drógie palac po krzakach pod mostami ciagle sie ukrywajac to też swoje robi.Bo zamiast sie relaxowac stresujesz sie ze ktos zauwazy ze jestes spalony a wiadomo ze stres ma destruktywny wplyw na nasze organizmy…

 3. avatar
  narratorka

  Problem jest metodologicznie i praktycznie znaczenie bardziej skomplikowany. Wypadałoby sięgnąć do źródeł i prawidłowo przedstawić problem.

 4. avatar
  Kardan

  Te badania to propaganda. Nie cytujcie PAP bo tylko robicie przysługę rządowi.
  Kwestionariusze po pierwsze nie są odpowiednią metodą, ponieważ każdy może wpisać co chce i nie jest to weryfikowane.
  Po drugie nie każdy jest specjalistą od marihuany i nie wie czy palił hemp spryskany syntetykami, czy rzeczywiście marihuanę.
  Po trzecie nie ma związku przyczynowo skutkowego pomiędzy marihuaną, a psychozą.
  Także to są bzdury.

 5. avatar
  Ester

  Niedługo się okaże, że za skłonności i do psychoz (i szeregu innych chorób psychicznych), i do konopi odpowiada ten sam gen NRG1 i sama konopia jedynie przyspiesza rozwój choroby. Dlaczego? Dlatego: http://wolnekonopie.org/2012/11/30/nowe-badania-wskazuja-iz-marihuana-nie-powoduje-schizofrenii/
  H*jem głaszczę takie niusy

 6. avatar
  zdzichu

  nie każdego dotyczy ale to prawda wiem po sobie.

Polecamy: Bangla Wall